Opinie o Nas
Masz pytania? Zadzwoń!

(+48) 77 457 75 99 lub NAPISZ DO NAS

Jak wyszukać paragony z NIP nabywcy? 0
Jak wyszukać paragony z NIP nabywcy?

Jak wyszukać paragony z NIP nabywcy na kasie fiskalnej?

Od 1 stycznia 2020r fakturę dla firm, można wystawić tylko do paragonu fiskalnego który zawiera NIP nabywcy. Paragon z NIP nabywcy do kwoty 450 zł brutto (100€) stanowi fakturę uproszczoną.

Sprzedawca ma więc obowiązek ewidencjonować jako oddzielną pozycję (tak jak faktura) w ewidencji VAT i wykazywać w plikach JPK_VAT paragony fiskalne z NIP nabywcy, jeśli ich wartość nie przekracza 450 zł brutto. Należy dokonać ich wyodrębnienia z raportu okresowego kasy rejestrującej i odpowiednio pomniejszyć wartość sprzedaży paragonowej. Faktura uproszczona jest traktowana jak zwykła faktura i na tej podstawie jest również wykazywana w JPK. W sytuacji kiedy paragon stanowi uproszczoną, w polu imię i nazwisko oraz adres nabywcy należy wpisać "BRAK" i odpowiednio pomniejszyć wartość sprzedaży paragonowej. Zatem paragony fiskalne z NIP nabywcy nie przekraczające 450 zł nie mogą być ujmowane w ewidencji VAT jako sprzedaż fiskalna nawet jeśli nie wystawiono do takich paragonów faktur.  

Faktura uproszczona nie musi zawierać danych nabywcy, a więc imienia i nazwiska lub nazwy oraz jego adresu, musi natomiast zawierać NIP nabywcy. Faktura uproszczona jest traktowana jak zwykła faktura, która zawiera pełne dane nabywcy. Podatnik może więc w szczególności skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jak również zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów.

Użytkownicy kas firmy NOVITUS, którzy muszą raportować do JPK paragony z NIP nabywcy, stanowiące tzw. uproszczone faktury VAT mogą teraz skorzystać z programu PMBrowser w wersji 1.6.6. Oprogramowanie pozwala na szybkie wygenerowanie raportów zawierających zestawienie paragonów fiskalnych spełniających kryteria tzw. faktury uproszczonej. Wykorzystanie funkcji raportowania programu PMBrowser eliminuje konieczność ręcznego wyszukiwania paragonów w pamięci chronionej urządzenia fiskalnego. Generowane raporty mogą być wyeksportowane do arkusza MS Excel.

Program PMBrowser w wersji 1.6.6 do kas NOVITUS, można pobrać tutaj z naszej strony.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl