Masz pytania? Zadzwoń!

(+48) 77 457 75 99 lub NAPISZ DO NAS

 
Artykuły
Zobacz wszystkie artykuły...
Zmiana stawek VAT od 01.04.2024

Na stronie Ministerstwa Finansów pojawił się komunikat, w którym poinformowano o decyzji o nieprzedłużaniu po 31 marca 2024 r. okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze

 

Kasa fiskalna za 300 zł?

Ceny kas fiskalnych wahają się średnio od ok. 1300 - 3000 zł netto, a drukarek fiskalnych od ok. 2000 - 3500 zł netto. Czy to jest całkowity i realny koszt zakupu? A może da się kupić kasę fiskalną za 300 zł? Sprawdź jaki jest realny koszt zakupu kasy fiskalnej...

Produkt dnia
Karta zbliżeniowa Mifare Be-Tech z nadrukiem
Karta zbliżeniowa Mifare Be-Tech z nadrukiem

4,31 zł

Cena regularna: 4,92 zł

Najniższa cena: 4,92 zł

3,50 zł

Cena regularna: 4,00 zł

Najniższa cena: 4,00 zł
szt.
Zestaw POS SOGA XS - super oferta!!!
Zestaw POS SOGA XS - super oferta!!!

5 448,90 zł

4 430,00 zł

szt.
Zestaw: Kompletne stanowisko POS dla gastronomii
Zestaw: Kompletne stanowisko POS dla gastronomii

12 863,34 zł

10 458,00 zł

Kasa fiskalna - Elzab K10 ONLINE
Kasa fiskalna - Elzab K10 ONLINE

2 078,70 zł

1 690,00 zł

ACLAS KOS_ON - Kasa ONLINE
ACLAS KOS_ON - Kasa ONLINE

1 536,27 zł

1 249,00 zł

Zestaw P20 - 20 szt - pager/coaster
Zestaw P20 - 20 szt - pager/coaster

1 843,77 zł

Cena regularna: 2 212,77 zł

Najniższa cena: 1 832,70 zł

1 499,00 zł

Cena regularna: 1 799,00 zł

Najniższa cena: 1 490,00 zł
szt.
Waga etykietująca DIGI SM-5100EV
Waga etykietująca DIGI SM-5100EV

5 805,60 zł

4 720,00 zł

szt.

Kasa fiskalna / drukarka fiskalna - poradnik zakupu

Kasa lub drukarka fiskalna, czym się od siebie różnią?

Kasa fiskalna

To urządzenie do prowadzenia sprzedaży detalicznej, tj. wystawiania paragonów fiskalnych. Do obsługi kasy fiskalnej potrzebny jest tylko sprzedawca, tzn. kasa fiskalna + sprzedawca = "komplet". Jest to rozwiązanie dedykowane głównie do małych i średnich punktów sprzedaży, ale równie dobrze może pracować w dużych placówkach handlowych. Sprzedaż na kasie zawsze odbywa się poprzez bezpośrednią obsługę kasy, podobnie jak np. kalkulatora. Nie ma możliwości prowadzenia sprzedaży z poziomu programu komputerowego i automatycznego wydruku paragonu na kasie, do tego służą drukarki fiskalne. Kasę można zaprogramować oraz odczytać z niej sprzedaż za pomocą komputera, ale sprzedaż wymaga bezpośredniej obsługi kasjera.

Zalety i wady kas fiskalnych:
 • niższe koszty zakupu niż drukarki fiskalnej
 • do obsługi kasy fiskalnej wystarczy tylko sprzedawca (nie potrzebujemy komputera, itp.)
 • dostępny szeroki zakres modeli kas fiskalnych, od małych przenośnych po duże stacjonarne kasy
 • brak możliwości podglądu np. stanów magazynowych bezpośrednio na kasie
 • brak możliwości stosowania automatycznych rozbudowanych systemów promocyjno-rabatowych, np. "Kup 2 w cenie 1"
 • brak możliwości wystawienia faktury VAT bezpośrednio z kasy fiskalnej

Jeżeli zdecydowałeś(aś) się na kasę fiskalną to kliknij tutaj i czytaj dalej...

Drukarka fiskalna

Podobnie jak kasa, służy do prowadzenia sprzedaży i wystawiania paragonów fiskalnych. Różnica jest jednak taka że do obsługi drukarki fiskalnej wymagany jest bezwarunkowo komputer oraz program sprzedażowy obsługujący drukarkę fiskalną. Na stanowisko sprzedaży składa się zatem drukarka fiskalna + komputer + program sprzedażowy + sprzedawca. Jest to rozwiązanie dedykowane głównie dla placówek posiadających bardzo rozbudowaną bazę towarową (kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy pozycji towarowych). Rozwiązanie to dedykujemy głównie firmom które już posiadają komputer i program sprzedażowy, np. do wystawiania faktur VAT sprzedaży. Podłączenie drukarki fiskalnej umożliwi automatyczny wydruk paragonów fiskalnych dla klientów detalicznych.
Kolejna różnica w działaniu drukarki fiskalnej i kasy to moment rozchodu sprzedawanych towarów ze stanu magazynowego. W przypadku zastosowania drukarki fiskalnej towar rozchodowywany jest automatycznie w momencie wystawienia paragonu, natomiast w przypadku użytkowania kasy fiskalnej, rozchód towaru następuje dopiero po odczytaniu sprzedaży z kasy przez program magazynowy.

Zalety i wady drukarek fiskalnych:
 • możliwość wystawiania paragonu fiskalnego lub faktury VAT (bezpośrednio z drukarki fiskalnej lub dodatkowej drukarki dokumentów)
 • na bieżąco wgląd w stany magazynowe produktów (w programie sprzedażowym)
 • możliwość stosowania różnego rodzaju rabatów/promocji, np. "Kup 3 w cenie 2" lub "drugi produkt za 1/2 ceny"
 • wyższe koszty zakupu niż kasy fiskalnej
 • do pracy wymagany jest bezwarunkowo komputer + program sprzedażowy obsługujący drukarkę fiskalną

Jeżeli zdecydowałeś(aś) się na drukarkę fiskalną to kliknij tutaj i czytaj dalej...


Kasa fiskalna, na co zwracać uwagę przy zakupie?

Instalacja kasy fiskalnej

Programowanie kasy fiskalnej
i szkolenie z obsługi kasy

GRATIS

Fiskalizacja w siedzibie SEGAL

100 zł netto

Fiskalizacja w siedzibie KLIENTA

z dojazdem na terenie całego kraju

150 zł netto

Czytaj więcej o instalacji kasy...

Kup u nas kasę fiskalną
pomagamy załatwić formalności

 1. Ilość zaprogramowanych towarów oraz ilość wystawianych paragonów

  Należy pamiętać o tym że kasy fiskalne mają określoną ilość towarów które można na nich zaprogramować, są to tzw. kody PLU. Innym bardzo istotnym parametrem jest ilość drukowanych paragonów np. dziennie lub miesięcznie. Np. w kiosku ruchu nie będziemy co prawda wystawiać paragonów na dużą kwotę, ale za to będziemy ich wystawiać bardzo dużo (drobna sprzedaż), co należy wziąć pod uwagę przy zakupie kasy. Przy zakupie kasy dedykowanej do małego ruchu, a bardzo intensywnej jej eksploatacji po 2-3 latach możemy mieć problemy z mechanizmami drukującymi, co może nas narazić na koszty naprawy kilkuset złotych. W zależności od ilości kodów które chcemy na kasie zaprogramować oraz dedykowanego obciążenia kasy dzielimy na:
  • małe / przenośne - można na nich zaprogramować średnio do 3.000 kodów PLU (towarów lub usług), ponadto mogą pracować jako kasy stacjonarne lub przenośne oraz bileterki parkingowe (np. sprzedaż biletów parkingowych). Dedykowane do obciążenia średnio do 100-150 paragonów / dobę
  • jednostanowiskowe - podobnie jak kasy małe/przenośne posiadają bazę średnio do 3.000 kodów PLU z tą różnicą że nie nadają się one do pracy w terenie. Dedykowane do obciążenia średnio do 200 paragonów / dobę
  • średniego segmentu - tutaj możemy zaprogramować średnio do 15.000 kodów PLU. Dedykowane do obciążenia średnio do 300-500 paragonów / dobę
  • systemowe - to kasy dedykowane do dużych placówek handlowych, posiadają bazę towarową nawet do 60.000 kodów PLU. Dedykowane do obciążenia powyżej 500 paragonów / dobę

  UWAGA!!!
  Wybierając kasę należy pamiętać o tym żeby dobrać urządzenie które ma bazę towarową większą o min. 20% od tej którą chcemy na kasie zaprogramować, ponieważ w czasie eksploatacji kasy mogą nam dojść nowe towary/usługi które będziemy chcieli zaprogramować, a pojemności kasy nie da się powiększyć.

  Jeżeli prowadzimy gospodarkę magazynową, to każdy produkt musi być na kasie zaprogramowany osobno, np. jogurt wiśniowy ZOTT 300g, jogurt wiśniowy ZOTT 500g, jogurt wiśniowy BACOMA 300g, itp.

 2. Wydajność baterii - czas pracy bez zasilania

  Jeżeli kasa ma być przenośna lub pracować w miejscu w którym są problemy z dostawą prądu, warto zwrócić uwagę na wydajność wbudowanego akumulatora. Zgodnie z przepisami Ministerstwa Finansów, wszystkie kasy fiskalne dopuszczone do użytku w Polsce muszą mieć wbudowany akumulator, który wystarcza na wystawienie min. 200 paragonów bez podłączenia do sieci zasilania. Niestety prawie wszystkie kasy tradycyjne (z papierową kopię elektroniczną) spełniają ten warunek ale tylko przy sprzyjających warunkach otoczenia (temp. pokojowa, itp.). W trudniejszych warunkach wydajność akumulatora w rzeczywistości jest dużo słabsza.

  Dobrym rozwiązaniem jest zakup kasy z elektroniczną kopią paragonów, ponieważ są to konstrukcje dużo młodsze i zastosowane w nich akumulatory wystarczają na wydruk ok. 2.000-4.000 paragonów bez podłączenia do sieci zasilania. Są również mniej wrażliwe na warunki otoczenia. Większość mobilnych kas z elektroniczną kopią paragonów jest w stanie wydrukować ok. 1.000 i więcej paragonów, nawet w trudnych warunkach pogodowych, np. na mrozie.

   

 3. Współpraca z dodatkowymi urządzeniami

  Jeżeli nasze urządzenie ma współpracować w przyszłości np. z komputerem lub czytnikiem kodów kreskowych, to należy już teraz wybrać model który umożliwia takie podłączenie. W przyszłości nie ma możliwości rozbudowania kasy o taką funkcjonalność.

  Warto tutaj zwrócić uwagę na ilość dostępnych złącz i upewnić się że wystarczy ich dla wszystkich urządzeń które planujemy podłączyć.

Zobacz kasy fiskalne dostępne w naszym e-sklepie...
Przy każdej grupie urządzeń w e-sklepie, w lewej części menu pod listą produktów znajduje się tzw. filtr produktów (na żółtym tle), za pomocą którego możesz przefiltrować urządzenia wg różnych parametrów.


Drukarka fiskalna, na co zwracać uwagę przy zakupie?

Instalacja drukarki fiskalnej

Podłączenie, konfiguracja
i szkolenie z obsługi drukarki

GRATIS

Fiskalizacja w siedzibie SEGAL

100 zł netto

Fiskalizacja w siedzibie KLIENTA

z dojazdem na terenie całego kraju

150 zł netto

Czytaj więcej o instalacji kasy...

Kup u nas drukarkę fiskalną
pomagamy załatwić formalności

 1. Ilość zaprogramowanych towarów oraz ilość wystawianych paragonów

 2. Drukarki fiskalne podobnie jak kasy fiskalne mają określoną ilość towarów które mogą obsłużyć, są to tzw. kody PLU. Drugi ważny parametr to ilość wystawianych paragonów np. na dobę. W zależności od ilości kodów PLU oraz ilości wystawianych dziennie paragonów, drukarki fiskalne dzielimy na:
  • małe / przenośne - można na nich zaprogramować średnio do 100.000 kodów PLU (towarów lub usług), ponadto mogą pracować jako drukarki stacjonarne lub przenośne (np. sprzedaż z poziomu laptopa). Dedykowane do obciążenia średnio do 100-150 paragonów / dobę
  • sklepowe - drukarki fiskalne dedykowane dla dużych placówek handlowych wystawiających duże ilości paragonów na dobę. Urządzenia te pozwalają średnio na zaprogramowanie od 100.000 - 250.000 kodów PLU i obciążenie średnie 300-700 paragonów / dobę i więcej

   UWAGA!!!
   Wybierając drukarkę fiskalną należy pamiętać o tym żeby dobrać urządzenie które ma bazę towarową większą o min. 20% od tej którą chcemy obsłużyć, ponieważ z czasem nasza baza towarowa może się zwiększyć, a pojemności drukarki nie da się powiększyć.

 3. Sposób podłączenia

  W zależności od preferowanego przez nas sposobu podłączenia, powinniśmy wybrać urządzenie z odpowiednim interfejsem komunikacyjnym. Najpopularniejsze to RS-232 oraz USB, jednak część urządzeń może być wyposażona w komunikację bezprzewodową Bluetooth (np. do współpracy z laptopem) lub podłączenie przez złącze Ethernet dla zastosowań sieciowych.

Zobacz drukarki fiskalne dostępne w naszym e-sklepie...

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl