Zmiana stawek VAT od 01.04.2024
Na stronie Ministerstwa Finansów pojawił się komunikat, w którym poinformowano o decyzji o nieprzedłużaniu po 31 marca 2024 r. okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze
(+48) 77 457 75 99 lub NAPISZ DO NAS
Na stronie Ministerstwa Finansów pojawił się komunikat, w którym poinformowano o decyzji o nieprzedłużaniu po 31 marca 2024 r. okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze
Zamki na kod / kartę / smartfon, dedykowane do hotelu czy biura, komunikacja online czy offline? O co wszystko w tym chodzi ipo co wybrać?
Ceny kas fiskalnych wahają się średnio od ok. 1300 - 3000 zł netto, a drukarek fiskalnych od ok. 2000 - 3500 zł netto. Czy to jest całkowity i realny koszt zakupu? A może da się kupić kasę fiskalną za 300 zł? Sprawdź jaki jest realny koszt zakupu kasy fiskalnej...
System jednego klucza to możliwość poruszania się po całym obiekcie z wykorzystaniem jednej karty (klucza), która uprawnia nas do otwierania poszczególnych pomieszczeń, np. wejście główne do obiektu, uruchomienie windy, wejście na korytarz na II piętrze, wejście do magazynu, otwarcie biura, otwarcie szafki biurowej lub basenowej, itp. Jedna karta / breloczek / opaska zbliżeniowa = nieograniczone możliwości poruszania się po całym obiekcie.
To do których pomieszczeń będziemy mieli dostęp zależy tylko i wyłącznie od zapisanych na karcie uprawnień. Oczywiście zamiast karty możemy używać np. breloczków zbliżeniowych bądź odpornych na wodę bransoletek na rękę (np. wejście na basen).
Każdy z pracowników bądź gości hotelowych czy to biurowych, może mieć inne uprawnienia dostępu do poszczególnych pomieszczeń/zamków. W systemie jednego klucza dostępne są takie produkty jak kontrolery dostępu odporne na warunki atmosferyczne, stosowane do sterowania elektrozaczepem w drzwi, zamki zbliżeniowe na drzwi, zamki do szafek, kontrolery dostępu do windy, a nawet rejestratory czasu pracy automatycznie rejestrujące datę przyjścia i wyjścia z pracy.
System jednego klucza można stworzyć zarówno na tzn. zamkach hotelowych jak i zamkach biurowych. W naszej ofercie znajdziecie Państwo wszystkie niezbędne urządzenia pozwalające stworzyć system jednego klucza w obiekcie biurowym, uczelni, aquaparku, hotelu, itp.
Zamki na karty zbliżeniowe dzielą się na 2 podstawowe rodzaje, tj. zamki hotelowe oraz zamki biurowe. Na czym polega różnica? To proste... zamki hotelowe to takie w których dostęp dla gościa programujemy tylko na czas pobytu, np. gość hotelowy melduje się w hotelu na 2 doby, to kartę programujemy mu na 2 doby tj. do pojutrza do godz. 11:00 (koniec doby hotelowej). Oznacza to że po tym czacie gość automatycznie straci uprawnienia dostępu o pokoju. Zamki hotelowe przeważnie wymagają programatora (dotyczy zamków OFFLINE) oraz oprogramowania do programowania kart. To za pomocą programu określamy do którego pokoju chcemy nadać dostęp i na jak długi okres.
Zamki biurowe działają podobnie, ale nie jest w nich wymagana doba hotelowa. Uprawnienia dostępu są bezterminowe, albo od dnia do dnia (licząc od północy do północy). Programowanie kart odbywa się bezpośrednio przy zamku (bez dodatkowego osprzętu i komputera) lub podobny sposób jak w zamkach hotelowych, z wykorzystaniem programatora, komputera i oprogramowania.
Kolejna różnica między zamkami hotelowymi i biurowymi to ilość możliwych kart do przypisania do jednego zamka. Zamki hotelowe przeważnie pozwalają na przypisanie ok. 20-50 kart jednocześnie do zamka (w pokoju hotelowym nie mieszka więcej osób), natomiast zamki biurowe pozwalają często na przypisanie np. 200 - 20.000 kart jednocześnie (czasami więcej zależnie od zamka). W przypadku zamków hotelowych raczej nie ma większej potrzeby niż przypisania 4-5 kart jednocześnie do zamka (np. 4 gości hotelowych + kilka kart personelu sprzątającego), natomiast w zamkach biurowych zależy to od wielkości biura oraz tego jakiej ilości pracowników chcemy nadać uprawnienie do wejścia do danego pomieszczenia.
Wybierając zamki hotelowe lub biurowe, należy też zwrócić uwagę na ilość tzw. dostępnych stref. Strefy to inaczej grupy, na które możemy podzielić wszystkie zamki w obiekcie. W przypadku małych hoteli lub biur nie będzie to raczej miało większego znaczenia, ale w przypadku większych hoteli (średnio powyżej 100 albo 300 pokoi) oraz większych biur temat staje się bardzo ważny. Ilość stref określa na ile grup będzie można podzielić wszystkie uprawnienia personelu.
Przykład: Hotel z 250-300 pokojami + kilkanaście/kilkadziesiąt pomieszczeń technicznych typu magazyny, biura, zaplecze, itp. W tym przypadku chcąc przydzielić pracownikom dostęp tylko do wybranych pomieszczeń, będziemy potrzebowali tzw. stref. Pani Ania ma mieć dostęp do magazynu 1 i 2, ale nie ma mieć dostępu do magazynu 3. Pan Wojtek ma mieć dostęp tylko do magazynu 1. Oznacza to że każdy magazyn musi być oddzielną strefą (grupą), w przeciwnym wypadku nie będziemy mieli możliwości nadawania uprawnień do poszczególnych pomieszczeń (każdy magazyn osobno), tylko do całych grup (wszystkie magazyny). W tym przypadku 3 magazyny to już 3 strefy (grupy). To samo dotyczy biur, jeżeli mamy kilka pomieszczeń biurowych to najlepiej jeżeli każde z nich jest oddzielną strefą (grupą). Z naszego doświadczenia, hotele z ok. 250-300 pokojami, potrzebują ok. 50 stref.
Zamki hotelowe stworzono jak sama nazwa wskazuje z myślą o obiektach hotelowych, pensjonatach, zajazdach, motelach oraz apartamentach pod wynajem itp. Mają one zastosowanie wszędzie tam gdzie chcemy mieć kontrolę nad tym, kto i kiedy korzysta z danego pomieszczenia, a dodatkowo udostępniać czasowo te same pomieszczenia różnym osobom (np. pokój hotelowy). Rozwiązanie to umożliwiają nam zaprogramowanie karty / wydanie kodu, który zastępuje tradycyjny klucz, do danego pokoju, na określony czas. Goście mogą korzystać z konkretnego pokoju/pomieszczeń, tylko przez czas meldunku. Po tym czasie karta / kod przestaje działać, a gość hotelowy nie może już skorzystać z danego pokoju lub innych pomieszczeń np. SPA.
Oczywiście każda karta lub kod może być w każdej chwili zablokowana (nawet gdy zgubiono kartę) lub zmieniony czas ważności karty / kodu. Karty można programować wielokrotnie, a przy każdym programowaniu jest określona data końcowa określająca do jakiej daty i godz. karta ma działać. Kody są generowane w analogiczny sposób, tzn. posiadają datę/godz. rozpoczęcia i zakończenia ważności. Data końcowa i godz. oznacza datę wymeldowania gościa oraz koniec doby hotelowej w hotelu i jednoznaczna z datą kiedy karta przestanie działać.
Rozwiązanie to jest na tyle bezpieczne, że w przypadku nie oddania karty w recepcji przy wymeldowaniu, jest ona i tak bezużyteczna dla jej posiadacza, ponieważ wygasa ona automatycznie z datą i godz. wymeldowania, lub recepcja może ją zablokować w dowolnym momencie. Nie ma zatem ryzyka że gość hotelowy wróci po kilku godzinach i otworzy kartą pokój który wcześniej zajmował.
Wyobraźmy sobie inny przypadek... Gość hotelowy jest zameldowany na 7 dni i ma kartę która jest ważna 7 dni. W 3 dniu pobytu gubi kartę, która jest oczywiście jeszcze ważna przez 4 kolejne dni. Co w tym przypadku? Wystarczy że uda się do recepcji hotelowej i poprosi o wydanie duplikatu karty. Recepcjonistka wygeneruje mu duplikat karty (przy zamkach OFFLINE), który przyłożony do zamka automatycznie unieważni wszystkie wcześniejsze karty gości do tego pokoju i nawet jeżeli zagubiona karta zostanie odnaleziona to nie będzie mogła być użyta do czasu jej przeprogramowania przez recepcje hotelową.
Jeżeli hotel korzysta z zamków ONLINE to kartę można zablokować/zmienić jej ważność w trybie natychmiastowym. Recepcjonistka np. blokuje starą karę, a system rozsyła informacje po wszystkich zamkach do których miała ona dostęp i ją blokuje.
Możliwość wielokrotnego używania tych samych kart i programowania ich do dowolnych pomieszczeń oraz możliwość blokowania kart zgubionych, ogranicza koszty użytkowania systemu i eliminuje konieczność wymiany wkładek na klucze, w przypadku zgubienia klucza w tradycyjnych rozwiązaniach stosowanych przed laty w hotelach, czyli tam gdzie dostawaliśmy tradycyjny klucz do pokoju.
Karty oraz zamki mogą mieć różne uprawnienia / poziomy dostępu. Najpopularniejsze z nich to:
Każdy zamek hotelowy posiada tzw. bufor zdarzeń, jest to pamięć która rejestruje każde użycie karty i/lub klucza. Zależnie od modelu zamka jest to ok. 250-500 ostatnich zdarzeń (dla zamków OFFLINE), tzn. że możemy z zamka odczytać, kto i kiedy go otwierał. Jeżeli gość hotelowy ma podejrzenia że coś zginęło z jego pokoju, wystarczy odczytać bufor zamka i przejrzeć kiedy i przez kogo zamek był otwierany. Zapisy porównać np. z nagraniem monitoringu hotelowego i zweryfikować roszczenia klienta. Zamek ma w sobie zegar czasu rzeczywistego tak że mamy dokładne informacje o dacie i godzinie zdarzenia.
Zamki ONLINE również posiadają bufor zdarzeń, ale historia zdarzeń jest na bieżąco przenoszona do recepcji hotelowej przy wykorzystaniu łącz Bluetooth/WiFi.
Nowoczesne zamki hotelowe zasilane są bateriami, np. 4x bateria AA (LR6 - tzw. "paluszek"), a komplet 4 baterii wystarcza przeważnie na ok. 1-3 lata użytkowania. Zasilanie zamków przewodami na 12V lub 230V, odeszły już dawno do lamusa i nie stosuje się ich obecnie w hotelach, głównie ze względu na wysokie koszty instalacji. Rozwiązania "kablowe" stosuje się jedynie w bardzo uczęszczanych drzwiach, np. wejście główne do hotelu. Konieczność wymiany baterii w zamku, jest sygnalizowana przez zamek przy każdym otwarciu drzwi, na ok. 2 tyg. przed wyczerpaniem baterii. Dzięki czemu personel sprzątający dostaje informację że należy wymienić baterie na nowe.
Każdej instalacji w danym obiekcie hotelowym nadaje się unikalną autoryzację, przez co karty raz użyte w danym hotelu nie będą nigdy działać w innym i odwrotnie. Oznacza to że karty chociaż raz zaprogramowane w hotelu "A", nie zadziałają w żadnym innym hotelu. W ten sposób nie musisz się obawiać że np. klient z konkurencyjnego hotelu o takich samych zamkach, przyjdzie i otworzy kartą z konkurencyjnego hotelu pokój o tym samym nr w Twoim hotelu. Karta najzwyczajniej nie zadziała. Co więcej nie będzie nawet możliwości jej przeprogramowania na recepcji. Karta jest bezużyteczna, może być ponownie wykorzystana tylko w hotelu z którego pochodzi.
Poza zamkami na karty które wyglądają podobnie do zwykłych klamek i montowane są zawsze na drzwiach, dostępne są również urządzenia zwane kontrolerami dostępu. Kontrolery dostępu to urządzenia które podobnie jak zamki umożliwiają dostęp do poszczególnych pomieszczeń za pomocą karty zbliżeniowej, ale w odróżnieniu od zamków montowane są np. na futrynach drzwi lub na ścianie przy drzwiach którymi mają sterować.
Stosowanie kontrolerów dostępu ogranicza się głównie do miejsc o bardzo dużym obciążeniu eksploatacyjnym, np. drzwi główne do hotelu. W takim miejscu zamek na baterie wymagałby by częstej wymiany baterii, a kontroler zasilany prądowo nie będzie miał z tym problemu.
Kontroler dostępu do działania wymagają:
Przyłożenie karty do kontrolera dostępu lub wpisanie kodu spowoduje zwolnienie elektrozaczepu w drzwiach (podobnie jak w domofonach) i otwarcie drzwi. Od strony zewnętrznej gdzie chcemy mieć kontrolę wejścia należy zastosować sam uchwyt na drzwiach (gałka), który uniemożliwi wejście (wejście tylko po przyłożeniu karty lub wpisaniu kodu), a od strony wewnętrznej zwykłą klamkę, którą naciskamy wychodząc z pomieszczenia.
W razie potrzeby możemy kontroler zastosować po obu stronach drzwi tzn. na wejściu i wyjściu, wówczas przejście będzie możliwe tylko dla osób wyposażonych w kartę / kod.
Kontrolery dostępu działają identycznie jak zamki na karty, mają te same funkcje, przydziela je się do stref (grup) i również można z nich odczytywać historię zdarzeń przez kogo były otwierane.
Zamki offline umożliwiają odczyt zdarzeń w zależności od modelu za pomocą specjalnych kart buforów lub przenośnych programatorów, które należy przyłożyć do zamka celem odczytania ostatnich ok. 250-500 zdarzeń. Tak przygotowane karty bufory, bądź przenośne urządzenia magazynujące odczytuje się następnie na komputerze za pomocą specjalnego oprogramowania, które umożliwia na przeglądanie zarejestrowanych zdarzeń.
Zamki online umożliwiają odczyt zdarzeń na bieżąco z poziomu komputera / smartfona / tabletu / programu z którego są zarządzane. Zamki ONLINE są na bieżąco połączone z bazą przez Bluetooth lub WiFi.
Oferta kontrolerów dostępu
Jeżeli potrzebujesz więcej informacji, to zapoznaj się z poniższy artykułem. Opisano w nim szczegółowo różne modele zamków oraz ich możliwości i porównanie. Poznasz też różnice między zamkami OFFLINE oraz ONLINE.
Zamki na kartę / kod / smartfon, zamki biurowe/hotelowe, online czy offline
613,77 zł
Cena netto: 499,00 zł
1 167,27 zł
Cena netto: 949,00 zł
1 228,77 zł
Cena netto: 999,00 zł
613,77 zł
Cena netto: 499,00 zł
982,77 zł
Cena netto: 799,00 zł
736,77 zł
Cena netto: 599,00 zł
859,77 zł
Cena netto: 699,00 zł
859,77 zł
Cena netto: 699,00 zł
Nie wiesz który produkt wybrać?Skorzystaj z przygotowanego poradnika, w którym opisano najistotniejsze różnice między produktami oraz praktyczne wskazówki dla kupujących. Dowiesz się na co zwracać uwagę przy zakupie m.in. kasy fiskalnej, wagi sklepowej oraz innych produktów z naszej oferty. |