
1 września 2019r weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku VAT oraz kilku innych ustaw. Ustawa obowiązuje od 1 stycznia 2020r i mówi, że sprzedawca będzie mógł wystawić fakturę do paragonu, tylko dla paragonów z wydrukowanym NIP-em nabywcy.
Od 1 stycznia 2020r., fakturę do paragonu będzie można wystawić tylko pod warunkiem, że na paragonie jest nadrukowany NIP nabywcy. Dotyczy to jedynie faktur wystawianych dla przedsiębiorców, nie obowiązuje dla faktur wystawianych dla osób prywatnych.
Jak wydrukować NIP nabywcy na paragonie?
- Musisz sprawdzić czy Twoje urządzenie fiskalne (kasa/drukarka fiskalna), potrafi drukować NIP nabywcy na paragonie
- Jeżeli nabywca będzie chciał w terminie późniejszym nabyć fakturę, to musi podać NIP, w momencie wystawiania paragonu - dotyczy tylko przedsiębiorców, nie dotyczy osób prywatnych
- Wystawiając paragon fiskalny, wprowadzasz od razu NIP nabywcy - zostanie wydrukowany pod paragonem
- Tylko do tak wystawionego paragonu przedsiębiorca będzie mógł poprosić o wystawienie faktury w późniejszym terminie
Jak sprawdzić czy moja kasa drukuje NIP nabywcy na paragonie?
Wszystkie nowe urządzenia fiskalne, które posiadają nr unikatowy w standardzie (3 litery + 10 cyfr), a ich nr unikatowy zaczyna się od litery "C" lub "E" posiadają możliwość drukowania NIP nabywcy na paragonie. Nr unikatowy znajdziesz na każdym paragonie oraz raporcie i jest on drukowany na samym dole - zaznaczony na zdjęciu obok.
Niektóre starsze urządzenia fiskalne z nr unikatowym zaczynającym się od litery "B" też mogą posiadać funkcjonalność drukowania nr NIP na paragonie nabywcy - poniżej skrócona lista. W razie wątpliwości, upewnij się u swojego serwisanta, czy Twoje urządzenie może drukować NIP nabywcy na paragonie.
Przykładowe prefiksy nr unikatowych urządzeń obsługujących NIP nabywcy na paragonie (lista nie zawiera wszystkich urządzeń umożliwiających wydruk NIP na paragonie): BFJ, BFK, BFG, BFP, BCY, BFL, BEX, BEW, BEV, BEZ, BFS, BFR, BFY, BFZ oraz wszystkie zaczynające się od liter "C" oraz "E", np. CBI, EAP, itp.
Czy muszę zmienić kasę, jeżeli nie drukuje ona NIPu nabywcy na paragonie?
Nie musisz zmieniać urządzenia fiskalnego. Można postąpić w następujący sposób (do wyboru):
- Przy sprzedaży, od razu poinformować nabywcę, że fakturę wystawiasz od razu, lub nie będzie możliwości wystawienia faktury do paragonu w późniejszym terminie - dotyczy tylko faktur wystawianych na firmę (przedsiębiorstwo)
- Przy sprzedaży dla osoby prywatnej, nadal możesz wystawiać fakturę do paragonu (nawet jeżeli nie posiada on NIPu nabywcy na paragonie)
W ostateczności możesz wymienić urządzenie fiskalne na takie, które drukuje NIP nabywcy na paragonie
Obowiązek prawny
Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw została ogłoszona w Dzienniku Ustaw RP (Dz.U. 2019 poz. 1520). Pośród wielu zmian jakie wprowadzono w ustawie nowelizowanej znalazł zapis dotyczący wystawiania faktur do paragonów fiskalnych. W takim przypadku będzie to możliwe wyłącznie wtedy gdy podatnik wystawi fakturę do paragonu zawierającego NIP nabywcy. Zostało to określone w zmienianym art. 106b ustawy. Poniżej zamieszczamy cytat z ustawy nowelizującej, który opisuje ww. zmianę:
Art. 1. W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174, z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:
21) w art. 106b dodaje się ust. 5–7 w brzmieniu:
„5. W przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.
6. W przypadku stwierdzenia, że podatnik wystawił fakturę z naruszeniem ust. 5, organ podatkowy ustala temu podatnikowi dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się.
7. Przepisów ust. 5 i 6 nie stosuje się do podatników świadczących usługi taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.11.0).”;